Dietetyk Leszno

sport-reh.pl
 

Dietetyk to osoba, z której usług korzysta coraz większe grono odbiorców. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty. Jeśli nie wiemy, jakie badania wykonać, z pewnością dietetyk wskaże nam konkretne rozwiązania. Czym zajmuje się dietetyk? Jego praca opiera się głównie na edukowaniu osób zdrowych i chorych i zdrowych odżywianiu. Specjalista pomaga nam zmienić nawyki żywieniowe, tak aby były korzystne dla naszego ciała i umysłu. Z pewnością wizyta jest przeprowadzana zgodnie z wiedzą i doświadczeniem dietetyka. Prosi on pacjenta o wykonanie konkretnych badań, które są niezbędne do opracowania indywidualnej diety. 

Jakie badania zazwyczaj zleca dietetyk? Są one następujące:

  • Badania podstawowe - morfologa krwi, elektrolity, próby wątrobowe, glukoza, insulina, hemoglobina, żelazo i ferrytyna, kreatynina i kwas moczowy, CRP, witamina D, kortyzol, TSH, FT3, FT4, anty-TPO, poziom pierwiastków. 
  • Testy na nietolerancje pokarmowe - polegają na pomiarze przeciwciał IgG skierowanych przeciwko danym alergenom, znajdującym się w pokarmach.
  • Testy nutrigenomiczne - analizują geny odpowiedzialne za metabolizm, predyspozycje do chorób dietozależnych, genetyczne nietolerancje pokarmowe, nadwrażliwości na kofeinę, sód, alkohol itp. 
  • Testy na alergie pokarmowe - badanie polega na zmierzeniu stężenia alergenowo-swoistych przeciwciał IgE. 

Jak widać, zakres badań może być szeroki. Wykonamy je w specjalnych miejscach do tego przeznaczonych, głównie w laboratoriach medycznych.

Dieta zazwyczaj kojarzy nam się z licznymi restrykcjami żywieniowymi, które pozwalają pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Nic bardziej mylnego - zdrowa dieta leży w interesie każdego człowieka. Każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby, dlatego wsparcie dietetyka jest dla każdego dobrym rozwiązaniem. Specjalista wskaże nam, po jakie produkty sięgać, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie przez długi czas. Nauczy nas także obliczać wartość kaloryczną posiłków. 

mgr Katarzyna Strzelczyk

mgr Katarzyna Strzelczyk

Kasia jest magistrem dietetyki klinicznej i psychodietetyki. Holistycznie podchodzi do zdrowia, natury i jedzenia. Nie lubi słowa Dieta, dlatego jej podopieczni zmieniają sposób jedzenia a nie przechodzą na diety. Racjonalne podejście do procesu zmian, nawyków daje długotrwałe efekty. Jej motto „jedzenie ma znaczenie” i „jesteś tym co jesz”.

Specjalizuje się w diecie bezglutenowej, insulinooporności, niedoczynności tarczycy, nietolerancjach pokarmowych oraz nieswoiste zapalenie jelit.

Czytaj więcej

 

 

lic. Michalina Juśkowiak

lic. Michalina Juśkowiak

Ukończyła studia licencjackie na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie kontynuuje swoją naukę na studiach magisterskich. Aktywnie uczestniczy w zarządzie koła studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę stale powiększa uczestnicząc w wielu szkoleniach i kursach. Cechuje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, tworząc odpowiedni dla niego jadłospis oraz zalecenia.

Czytaj więcej

 

 

 

Szukasz porady?

Nie wiesz jaka terapia bedzie dla Ciebie najlepsza?

Umów się na spotkanie