Autyzm diagnozuje się u ok. 1 na 100 dzieci w Europie i liczba ta z roku na rok wzrasta. Mimo znajomości nazwy, wielu z nas nie wie za dużo o tym zaburzeniu. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, co jest doskonałą okazją do poznania kilku podstawowych informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Autyzm diagnozuje się u ok. 1 na 100 dzieci w Europie i liczba ta z roku na rok wzrasta. Mimo znajomości nazwy, wielu z nas nie wie za dużo o tym zaburzeniu. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, co jest doskonałą okazją do poznania kilku podstawowych informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

 

Czego nie wiesz o autyzmie?


Wiele osób błędnie myśli o autyzmie jako o chorobie, co nie jest prawdą. Spektrum autyzmu to zaburzenie neurorozwojowe, które charakteryzuje się pewnymi wspólnymi cechami, jednak u każdego ich występowanie i intensywność może wyglądać nieco inaczej. Eksperci niestety do dzisiaj nie ustalili jednoznacznych przyczyn pojawiania się zaburzenia w danym organizmie. Ustalono, że na powstanie spektrum autyzmu wpływ mają przede wszystkim czynniki genetyczne oraz środowiskowe (np. komplikacje podczas ciąży czy niedotlenienie dziecka podczas porodu). Warto również wspomnieć, że najczęściej autyzm dzielimy na dziecięcy (objawy pojawiają się przed 3 rokiem życia), atypowy (po 3 roku życia) oraz Zespół Aspergera, który charakteryzuje się utrzymaniem normalnego poziomu umiejętności intelektualnych.

 

Jak przejawia się autyzm?


Osoby cierpiące na autyzm mają trudności w nawiązywaniu relacji społecznych, komunikacji i wyrażaniu oraz panowaniu nad swoimi emocjami. Takie osoby często przejawiają bardzo szczególne, wręcz obsesyjne zainteresowanie jedną, wąską dziedziną, a także mają swoje ulubione czynności czy słowa, które uporczywie powtarzają. Często zabawa autystycznych dzieci do 3. roku życia polega przede wszystkim na porządkowaniu i gromadzeniu zabawek. Autystycy źle czują się w głośnych, mocno oświetlonych i zatłoczonych miejscach. Do innych częstych objawów zaliczamy:

  • niechęć do zabawy,
  • unikanie dotyku,
  • brak komunikacji niewerbalnej,
  • problemy z koncentracją,
  • agresja,
  • opóźniony rozwój mowy,
  • zbyt wrażliwe lub za mało wrażliwe zmysły.

 

Jak funkcjonować z autystykiem na co dzień?


W odpowiednim rozwoju dzieci autystycznych kluczowy jest kontakt z rówieśnikami oraz budowanie relacji z bliskimi. Świetnie sprawdzi się tutaj integracja sensoryczna. Regularne terapie pomagają w lepszym przetwarzaniu bodźców zewnętrznych, co przynosi liczne korzyści zarówno w kontekście edukacji, jak i codziennego funkcjonowania.


Nieocenioną pomocą może okazać się wizyta u psychologa dziecięcego, który doskonale wie, jak wspierać młodych pacjentów w tym zaburzeniu. Ten specjalista pomoże dziecku zrozumieć autyzm i jego skutki, przepracować trudności z nim związane (np. wyrażanie emocji czy nawiązywanie relacji) oraz nauczy funkcjonować na co dzień. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że rodzice także powinni odwiedzić psychologa dziecięcego, aby jak najlepiej wspierać swoje dziecko.


A jak osoby z zewnątrz mogą pomóc autystykom? Przede wszystkim pamiętajmy o wyrozumiałości. Dzieci autystyczne borykają się na co dzień z wieloma problemami i niedogodnościami, więc nie traktujmy ich inaczej i jeśli możemy, poświęćmy czas na rozmowę lub zabawę.

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka autyzm lub inne zaburzenie neurologiczne, umów je na wizytę do neurologa dziecięcego do lek. med. Oliwii Gorgoń-Dezor w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).