Rehabilitacja po udarze mózgu jest bardzo ważnym elementem leczenia, a często wręcz kluczowym, aby pacjent mógł wrócić do dawnej sprawności. To właśnie udar w głównej mierze odpowiada za niepełnosprawność dorosłych Polaków.  Jak zapobiec lub zminimalizować jego skutki?

 

Rehabilitacja po udarze mózgu jest bardzo ważnym elementem leczenia, a często wręcz kluczowym, aby pacjent mógł wrócić do dawnej sprawności. To właśnie udar w głównej mierze odpowiada za niepełnosprawność dorosłych Polaków.  Jak zapobiec lub zminimalizować jego skutki?

 

Czym jest udar i kto znajduje się w grupie ryzyka?

Udar mózgu jest to obumarcie komórek nerwowych w wyniku nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Powstaje, gdy duża tętnica doprowadzająca krew do mózgu lub mała tętniczka wewnątrzmózgowa ulegnie zamknięciu, bądź dużemu zwężeniu (udar niedokrwienny) lub pęknięciu (udar krwotoczny).

Chociaż do głównych czynników ryzyka wystąpienia udaru zaliczmy wiek powyżej 65 roku życia, to istniejące w społeczeństwie przekonanie, że w grupie ryzyka znajdują się tylko osoby starsze jest błędne. Na oddziały udarowe trafiają także osoby młode w wieku nawet 20 lat. Jakie są pozostałe czynniki ryzyka? 

  • Płeć - udar częściej występuje u mężczyzn
  • Genetyka - występowanie chorób przewlekłych w najbliższej rodzinie zwiększa ryzyko ich wystąpienia u następnych pokoleń
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Miażdżyca
  • Cukrzyca typu 2
  • Choroby serca - szczególnie niebezpieczne są migotanie przedsionków, różnego rodzaju wady serca, choroba wieńcowa oraz zawał serca
  • Zwiększony poziom złego cholesterolu we krwi
  • Palenie papierosów
  • Nadwaga i brak ruchu
  • Nadużywanie alkoholu

 

Dlaczego fizjoterapia po udarze jest taka ważna?

Objawy pojawiające się w wyniku udaru często mocno wypływają na jakość życia pacjentów, a nawet powodują, że chorzy tracą samodzielność i wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Zaliczamy do nich:

  • paraliż lub niedowład,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga),
  • zaburzenia połykania (dysfagia),
  • zaburzenia mowy (afazja, dyzartria).

Odpowiednie ćwiczenia po udarze wpływają na poprawę funkcjonowania w czynnościach codziennych.  Jako, że skutki udaru są bardzo rozległe i wpływają na wiele sfer funkcjonowania, bardzo ważna jest również kompleksowość działań. Najlepiej gdy chorym od początku opiekuje się zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą: lekarz neurolog, fizjoterapeuta, neuropsycholog, logopeda i terapeuta zajęciowy. Kompleksowe podejście daje lepsze i szybsze efekty terapii.

 

Najważniejsza szybka reakcja - pierwszy etap rehabilitacji poudarowej

Jak w przypadku wszystkich zmian związanych z naszym zdrowiem, tak i w tym najważniejsza jest szybka reakcja. Dlatego pierwszy etap rehabilitacji zaczyna się bardzo szybko - już w trakcie rehabilitacji szpitalnej. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym większe są szanse na odzyskanie pełni sprawności motorycznej i poznawczej.

Ta wczesna rehabilitacja ma na celu  przeciwdziałać skutkom unieruchomienia i zmniejszać stopień dysfunkcji. W tym celu stosuje się odpowiednią pielęgnację skóry oraz materace przeciwodleżynowe, a także kształtki, wałki oraz zwinięte ręczniki zabezpieczające właściwe ułożenie kończyn, zapewniające liniowość i niepogłębianie istniejących już patologicznych wzorców ruchu i postawy.

Następnym krokiem jest fizjoterapia w warunkach domowych. Rehabilitacja po udarze prowadzona w domu pacjenta stanowi kontynuację celów oraz założeń terapeutów szpitalnych.

Pacjenci mogą wybrać prywatne ośrodki lub korzystać z fizjoterapii w ośrodkach refundowanych przez NFZ. Należy mieć jednak na uwadze, że długi czas oczekiwania i przerwanie ciągłości w terapii może zaprzepaścić efekty dotychczasowej rehabilitacji, w której bardzo ważna jest systematyczność.

 

Potrzebujesz konsultacji fizjoterapeutycznej? Umów się na wizytę w Centrum Medycznym Sport-Reh.

Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).