Wymiana stawu biodrowego, czyli inaczej endoproteza biodra uważana jest za jedno z największych osiągnięć medycyny ubiegłego stulecia. Jednak nawet w tym przypadku aby pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności fizycznej potrzebna jest odpowiednia fizjoterapia, której celem jest wzmocnić mięśnie, zwiększyć ruchomość stawu, poprawić koordynację ruchową i utrzymanie równowagi. Sprawdź jak wygląda ten proces, a także jakie korzyści z niego wynikają.
Co to jest endoproteza stawu biodrowego?
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Celem zabiegu jest poprawa jakości życia pacjentów, gdyż wykonuje się go w przypadku krytycznych i nieodwracalnych uszkodzeń stawów, które powodują dolegliwości bólowe, a także znacznie ograniczają ruchomość przez co utrudniają pacjentom wykonywanie codziennych czynności. Po przebytej operacji konieczna jest odpowiednia rehabilitacja – najpierw w szpitalu, a później w domu pod opieką fizjoterapeuty. Jednak nie tylko po zabiegu ważna jest rehabilitacja, ale już przed.
Rehabilitacja nie tylko po, ale też przed zabiegiem
Przed wszczepieniem protezy stawu biodrowego należy się odpowiednio przygotować. Kiedy pacjent zakwalifikuje się do zabiegu, układany jest dla niego program rehabilitacji przedoperacyjnej. Takie ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni oraz wydolności organizmu, redukuję ryzyka zmian zakrzepowo-zatorowych, a także ogólne poprawienie kondycji.
Praca pod okiem fizjoterapeuty to nie tylko przygotowanie pacjenta do operacji, ale również zmniejszenie prawdopodobieństwa zaostrzenia obecnych dolegliwości takich jak ból lub obrzęk
Fizjoterapia po endoprotezie biodra
Wczesna rehabilitacja to podstawa skutecznego leczenia, dlatego pierwsze działania wykonuje się już dobę po endoprotezoplastyce biodra. Na początku jest to nauka bezpiecznego podnoszenia się, siadania i wstawania, tak aby zapobiegać zwichnięciu biodra.
W następnym etapie – dwa, trzy dni po operacji wykonuje się próby pionizacji pacjenta, czyli takie ćwiczenia, jak unoszenie kolana, prostowanie nogi ku tyłowi, czy odwodzenie biodra do boku przy zachowaniu wyprostowanej kończyny. Następnie uczy się chorego chodzenia – początkowo z balkonikiem rehabilitacyjnym, a później z kulami.
Dalsza fizjoterapia po wymianie stawu biodrowego ma na celu poprawę umiejętności utrzymania równowagi, wzmocnienie mięśni, a także zwiększenie zakresu ruchów kończyny. Są to m.in. ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia siłowe, elektrostymulacja mięśni, czy stretching (rozciąganie).
Rehabilitacja po wymianie stawu biodrowego – najważniejsze zasady
W przypadku endoprotezy stawu biodrowego liczy się czas i szybko wdrożona terapia, jednak należy pamiętać, że w skutecznej fizjoterapii chodzi o regularność i stopniowość, a nie intensywny wysiłek ponad nasze siły. Dlatego nie należy za bardzo forsować operowanej kończyny.
Dzięki endoprotezie i odpowiedniej rehabilitacji po zabiegu można właściwie całkowicie powrócić do dawnej sprawności sprzed urazu w stawie biodrowym.
Potrzebujesz konsultacji fizjoterapeutycznej? Umów się na wizytę w Centrum Medycznym Sport-Reh.
Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).