Aktywny urlop to świetny sposób, żeby wypoczywając zadbać o swoje zdrowie. Jednak każda aktywność fizyczna, nawet ta która pozornie wydaje się bezpieczną czynnością, niesie ze sobą ryzyko kontuzji, a tego każdy wolałby na wakacjach uniknąć. Sprawdź, co zrobić, aby zmniejszyć możliwość nabawienia się kontuzji na urlopie.
Najczęstsze urazy podczas urlopu
Wielogodzinna praca siedząca to codzienność sporej części z nas. Jednak kiedy nadchodzi czas letnich urlopów, planujemy spędzić go aktywnie, a w przypadku braku wysiłku fizycznego na co dzień nawet pozornie bezpieczne sporty, takie jak trekking, jazda na rowerze, pływanie, czy gra w siatkówkę plażową mogą spowodować kontuzję. Do najczęstszych wakacyjnych kontuzji należą:
- Skręcenie, czyli uszkodzenie więzadeł i torebki stawowej. Przydarza się szczególnie podczas aktywności do których większość osób uznaje, że nie potrzebuje przygotowania, np. wędrówek górskich. Wystarczy źle postawiona stopa i nieszczęście gotowe,
- Stłuczenia, spowodowane zwykle upadkiem np. z roweru. Są to niegroźne obrażenia, które objawiają się w postaci siniaków, powodujące ból i dyskomfort. W przypadku stłuczenia wskazane są zimne okłady, które zmniejszają obrzęk i łagodzą ból.
- Przeciążenie ścięgna Achillesa lub ścięgna strzałkowego, siedzący tryb życia sprawia, że nasze ścięgna nie są przygotowane do nagłej aktywności fizycznej, a to może spowodować ich przeciążenie. Dlatego tak ważna jest rozgrzewka, a także dobrze dobrane obuwie, gdyż brak profesjonalnego sprzętu jest również częstym powodem kontuzji u turystów.
- Zakwasy, które mogą zdarzyć się wszystkim, którzy po okresie bezruchu rzucą się w wir sportowych aktywności bez żadnych przygotowań. A kto ich doświadczył wie, jak bardzo potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie i sprawić, że urlop będzie zdecydowanie mniej przyjemny niż planowaliśmy.
Jak uniknąć wakacyjnych urazów?
Aktywność fizyczna na urlopie jest jak najbardziej wskazana i nie powinniśmy z niej rezygnować z powodu możliwości wystąpienia kontuzji. Jednak, żeby zminimalizować ryzyko urazów, które mogą popsuć nam wakacje, warto zastosować się do kilku zasad i przygotować swój organizm.
- Przygotuj się fizycznie – najczęstszym błędem jest brak rozgrzewki, dlatego przede wszystkim przed uprawianiem jakiegokolwiek sportu przygotuj swoje mięśnie na wysiłek i wykonaj kilku minutową rozgrzewkę. Zadbaj również o swoją kondycję już przed urlopem, podejmując aktywność fizyczną i wykonując regularne treningi. Mogą to być nawet codzienne spacery, czy 10-minutowa gimnastyka. Ważne żeby jedyną twoją aktywnością nie było przejście do auta zaparkowanego pod domem. Po wysiłku nie zapomnij również o rozciąganiu, które zapobiegnie zakwasom następnego dnia.
- Zadbaj o odpowiednią dietę – odpowiednia dieta zwiększa wydolność naszego organizmu. Wybieraj niskoprzetworzone produkty, jedz dużo warzyw, a także zadbaj o dostarczenie odpowiedniej ilości białka. Pamiętaj również jak ważna jest regularność posiłków, a także picie odpowiedniej ilości wody.
- Słuchaj swojego organizmu – pamiętaj, że aktywność powinna być zwiększana stopniowo i w miarę naszych możliwości. Nie należy lekceważyć sygnałów naszego organizmu, takich jak ból. Aktywność na urlopie powinna sprawiać nam przyjemność - nie dyskomfort, a skutki przeciążonych mięśni mogą zdecydowanie zepsuć nam resztę wypoczynku, dlatego należy do niej podejść rozsądnie.
Jak reagować w przypadku urazu?
Czasami nawet odpowiednie przygotowanie do aktywności ruchowej nie pozwoli uchronić się przed kontuzją i może dojść do urazu. Co wówczas zrobić, żeby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności?
Odpowiednia pierwsza pomoc w przypadku kontuzji może znacznie zmniejszyć jej skutki i przyśpieszyć regenerację. Dlatego warto zastosować się do kilku zasad działania:
- Ochrona - głównie w celu niepogłębienia zakresu urazu. Polega na założeniu opaski elastycznej, stabilizatora czy szyny na uszkodzoną kończynę oraz jej odciążaniu i oszczędzaniu.
- Odpoczynek – drugi etap, to oszczędzanie uszkodzonej części ciała minimum przez okres 24–48 godzin od urazu. Jest to czas, w którym zaczyna się proces regeneracji.
- Chłodzenie – zmniejsza nasilenie stanu zapalnego - zaczerwienienia, obrzęku, czy bólu. Zaleca się stosowanie zimnych okładów przez minimum 10 minut na uszkodzoną okolicę nawet co 2–3 godziny. Używając chłodzących kompresów czy lodu należy jednak pamiętać, żeby nie stosować ich bezpośrednio na skórę, gdyż może to powodować odmrożenia.
- Ucisk - w przypadku obrzęku zalecane jest zastosowanie umiarkowanego ucisku, np. z wykorzystaniem bandaża lub opaski elastycznej.
Gdy uraz jest poważny nie obejdzie się bez fachowej opieki medycznej, konsultacji z lekarzem specjalistą i odpowiednich badań.
Potrzebujesz konsultacji fizjoterapeutycznej? Umów się na wizytę do fizjoterapeuty w Centrum Medycznym Sport-Reh.
Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).