Skręcenie stawu skokowego, określane także jako skręcenie kostki, to uraz, który spotyka co roku tysiące osób. Jest wynikiem przekroczenia ruchu w stawie skokowym bądź zbyt gwałtownego wykonania ruchu, na który nasz staw nie był przygotowany. Choć skręcenie kostki jest częstym urazem, to jednak brak leczenia może mieć bardzo poważne skutki. Jak powinna przebiegać prawidłowa rehabilitacja po urazie?
Objawy skręcenia stawu skokowego
Skręcenie kostki jest bardzo popularnym urazem i wbrew powszechnym przekonaniom może się przytrafić w każdej sytuacji – nie tylko podczas uprawiania sportu. Ma on związek z obciążeniem po nieprawidłowym ułożeniu stopy w trakcie biegu, lądowania przy skoku, a nawet podczas marszu. Skręcenie stawu skokowego powoduje, że zakres ruchu stopy znacznie przekracza jej fizjologiczne możliwości, pojawia się ból, obrzęk, czasem zasinienie i krwiak.
Uszkodzenia dzieli się na 3 stopnie: pierwszy to tylko naciągnięcie, drugi - częściowe uszkodzenie i trzecie – całkowite rozerwanie stawu skokowego.
Pierwsza pomoc po skręceniu kostki
Odpowiednia pierwsza pomoc w przypadku kontuzji może znacznie zmniejszyć jej skutki i przyśpieszyć regenerację. Dlatego warto zastosować się do kilku zasad działania:
- Ochrona - głównie w celu niepogłębiania zakresu urazu. Należy odciążyć kontuzjowaną stopę.
- Odpoczynek, czyli oszczędzanie uszkodzonej kończyny. Jest to czas, w którym zaczyna się proces regeneracji. Należy unikać chodzenia lub wspierać się kulą łokciową.
- Chłodzenie zmniejsza nasilenie stanu zapalnego - zaczerwienienia, obrzęku czy bólu. Zaleca się stosowanie zimnych okładów przez minimum 10 minut na uszkodzoną okolicę nawet co 2–3 godziny. Używając chłodzących kompresów czy lodu należy jednak pamiętać, żeby nie stosować ich bezpośrednio na skórę, gdyż może to powodować odmrożenia.
- Ucisk - w przypadku obrzęku zalecane jest zastosowanie umiarkowanego ucisku, np. z wykorzystaniem bandaża lub opaski elastycznej.
- Uniesienie – należy unieść kończynę powyżej linii serca
Skręcenie kostki a rehabilitacja
Rehabilitacja przy skręconej kostce musi być dostosowana do stopnia urazu, jaki nastąpił. Zazwyczaj w lekkich przypadkach zabiegi rehabilitacyjne można wdrożyć od razu. Jednak przy poważniejszych kontuzjach – uszkodzenie 2 i 3 stopnia - postępowanie przebiega inaczej. Pierwszy etap powinien obejmować przede wszystkim ochronę, odpoczynek, a także zimne okłady i stabilizację. W tym etapie można także zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne, np. laser wysokoenergetyczny. Rehabilitacja przy urazach 2 i 3 stopnia to nie tylko sposób na powrót do pełnej aktywności sprzed kontuzji, ale również szansa na uniknięcie powikłań.
Wiele osób lekceważy uraz, jakim jest skręcenie kostki i rezygnuje z rehabilitacji. Może mieć to poważne konsekwencje w przyszłości. Jednym z negatywnych efektów jest przewlekła niestabilność stawu skokowego, przez którą uraz kostki może się powtarzać.
Chcesz szybciej wrócić do sprawności po kontuzji? Skorzystaj z oferty fizjoterapeutów z Centrum Medycznego Sport-Reh. Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).